Všetko o ozóne a jeho účinkoch

Generator ozonu obrazokOzón O3 je nestabilný plyn obsahujúci tri atómy kyslíka. Ozón svojvoľne degraduje späť do svojho stabilného stavu (diatomický kyslík O2) s tvorbou voľných atómov kyslíka, ktoré sa tiež nazývajú voľné radikály. Voľné atómy alebo radikály kyslíka sú vysoko reaktívne a pri kontakte oxidujú takmer všetko (vrátane vírusov, baktérií, organických a anorganických zlúčenín), vďaka čomu sa ozón stáva mimoriadne silným dezinfekčným a oxidačným činidlom.

Ozón je omnoho silnejšie oxidačné činidlo ako iné bežné dezinfekčné prostriedky, ako napríklad chlór a chlórnan. Používanie chlóru alebo chlórnanu sa v súčasnosti významne utlmuje z dôvodu možnej tvorby karcinogénnych vedľajších produktov, ako sú trihalometány (THM) počas dezinfekčného procesu. Naproti tomu dezinfekcia ozónom nevytvára žiadne škodlivé zvyšky a všetok zvyškový ozón sa v krátkom čase zmení na kyslík. Ozón sa preto považuje za dezinfekčný prostriedok šetrný k životnému prostrediu.

Vzhľadom na silný dezinfekčný a oxidačný potenciál má ozón s koncentráciou vyššou ako 1 ppm nepriaznivé účinky na ľudské zdravie a preto sa použitie ozónu na dezinfekciu uzavretých priestorov neodporúča, ak sú prítomní ľudia v takom priestore.

Ozón je veľmi dobre rozpustný vo vode (13x viac ako O2).

Ozón v prírode bežné vzniká pri bleskoch (elektrický výboj) a pôsobením slnečného žiarenia (jeho UV zložka s vlnovou dĺžkou 185 nm). Obdobné procesy sa využívajú aj v generátoroch ozónu pre domáce či priemyselné využitie.

 

Negatíva ozónu:

  • Je silné oxidačné činidlo čím spôsobuje degradáciu širokého okruhu organických látok a materiálov
  • Vo vyššej koncentrácii je škodlivý pre ľudí, zvieratá a rastliny
  • Je nestabilný s polčasom rozpadu cca 20 minút pri teplote 20 °C (polčas rozpadu je čas, za ktorý sa polovica objemu látky rozpadne). Vyššia teplota skracuje polčas rozpadu
  • Nedá sa skladovať, vždy sa musí vyrobiť na mieste spotreby
  • Silne koroduje / rozkladá napríklad mäkkú oceľ, horčík, zinok, prírodnú gumu, Nylon

 

Bezpečnosť pri práci s ozónom:

Ozón nie je nebezpečný pre ľudí a zvieratá v nízkej koncentrácii, ale aj v nízkej koncentrácii zabíja mikroorganizmy ako sú baktérie, vírusy a podobne.

Zatiaľ nie je známa baktéria ani vírus, ktoré by odolali účinkom ozónu. Aj krátka expozícia ozónu (v ráde sekúnd) spoľahlivo zabíja tieto patogény.

 

Kritické koncentrácie ozónu (ppm):

0.005 – 0.02     väčšina ľudí zaregistruje „vôňu“ ozónu

0.1                   maximálne 8 hodín pobytu

> 0.1                ľahké podráždenie očí, slizníc úst a nosa, bolesti hlavy, rýchle dýchanie

0.5 – 1.0           poruchy dýchania, podráždenie pľúc, suchý kašeľ, znížený príjem kyslíka

1 – 10               bolesti hlavy, podráždenie dýchania, možné upadnutie do kómy, ťažký zápal pľúc

10                    okamžité ohrozenie životných funkcií a zdravia

15 – 20             smrť malých zvierat v priebehu 2 hodín

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie